Zadar

23.07.2018
  • Zadar představuje živé srdce celé severní Dalmácie. Rozkládá se zčásti na pevnině a zčásti na malém poloostůvku. Pobřeží obklopuje mnoho menších i větších ostrovů (Pašman, Dugi Otok, Ugljan aj.) V příjemné dojezdové vzdálenosti jsou Národní chráněné parky Paklenica a Kornati.
  • Jde o správní centrum Zadarské župy, univerzitní město i významný dopravní uzel: nachází se tu lodní přístav a trajektový přístav Gaženica, jachtařské mariny, železniční a autobusová stanice, letiště Zemunik. Město leží při Jadranské magistrále, 20 km od dálnice.
  • Žije zde 75 tisíc obyvatel, příhodné podnebí přeje bohaté vegetaci a zemedělství, v zimě do Zadaru proudí chladný vzduch z vnitrozemí. Mimo jiné se tu vyrábí slavný likér maraschino.
  • Zadar láká turisty nejen na skvělé koupání a širokou nabídku služeb, ale také na množství historických památek: kostel sv. Donáta, katedrálu sv. Anastázie, antické fórum, či spoustu dalších převážně románských a renesančních staveb. Historickému centru dominuje proslulá ulice Kalelarga, společensky živo je především v přístavištiFoša, nebo v pevnosti Arsenal. Objevíte tu i četná muzea.
  • Přestože Zadar těžce poškodila agrese krajinských Srbů v letech 1991-1992, všechny škody již byly dávno odstraněny, a v roce 2016 dokonce Zadar obdržel prestižní titul European Best Destination.
  • Zadar se pyšní dvěma novodobými, technicky unikátními atrakcemi: na pobřeží v nejzápadnější části města najdete Mořské varhany (Morské orgule) a Pozdrav Slunci (Pozdrav Suncu). Mořské varhany vydávají specifické zvuky a Pozdrav Slunci vytváří soubor vizuálních efektů.