FOTOGALERIE  OSTROV  VIR

Pláž Jadro
Pláž Jadro


OSTROV VIR

Je to jedno z mála Chorvatských míst nedotčených, tak jako na jiných místech Chorvatska, civilizací. Krásná, panenská příroda s mnoha kouzelnými zákoutími. Romantické pláže s průzračně modrou vodou, s minimálním turistickým ruchem. Přesto zde však nejdete kavárničky, tržnici, rybárnu, spoustu obchodů, aquapark a lunapark, který je v provozu po celou sezónu. V nedalekém Zadaru, vzdáleném od ostrova pouze 25 km najdete obchodní domy Kaufland, Billa, Interspar, Lidl aj., ve kterých pořídíte spoustu potravin za stejnou nebo srovnatelnou cenu jako v ČR.  Většina místních obyvatel je velmi vstřícná a k českým turistům se chovají s úctou a respektem. Pro všechny, kteří se chtějí něco užít jsou zde k dispozici vodní skútry, šlapadla a výletní lodě.

Vir je jeden z 300 ostrovů a poloostrovů Zadarské riviery. Nachází se ve Virském moři na severozápadním dílu Dalmácie. Vzdálenost od Zadaru je 25km a celý ostrov má po obvodu 31km. Okolí ostrova se vyznačuje překrásnými písčitými a oblázkovými plážemi, velkým dílem ještě netknutými. Jsou výborné na koupání a vyjížďky na loďkách. Celý ostrov je porostlý borovými háji z dlouhými písčitými plážemi v bezprostřední blízkosti mostu, který ostrov Vir spojuje s pevninou.
Ostrov Vir obklopují především písečné a oblázkové pláže s křišťálově průzračným mořem, což tento ostrov činí ideálním na rodinnou dovolenou. Se skoro 300 slunečními dny v roce je ostrov v hlavní sezóně velmi žádaný. Svěží povětrnostní podmínky a letní teploty jsou ideální pro surfaře a potápěče.
Kamenitá část ostrova na jedné straně je zajímavá mořskou flórou a faunou a činní ostrov atraktivní pro potápění.
Ostrov se nachází v centru Chorvatského jadranu a je ideální k podnikání různých výletů. Například: Národní park Paklenica s impozantními kaňony, souostroví Kornati s 200 ostrovy a poloostrovy, vodopády Krka, Vranske jezero a v neposlední řadě i Plitvická jezera.
Poblíž, 15km se, nachází i starochorvatský královský hrad Nin, kolébka chorvatské civilizace a dále 3000 let starý Zadar, pověstný svými kulturními a historickými pamětihodnostmi.

První zmínky o ostrově jsou z roku 1069, za vlády krále Petra Krešimira IV. Ostrov sloužil a slouží dodnes k léčbě revmatických potíží, neboť v jedné části ostrova vyvěrají léčebná bahna.
Na celém ostrově jsou příznivé klimatické podmínky k léčení astmatických a alergických a kožních onemocnění, neboť je zde vysoké procento jodizace moře a v dalekém okolí nejsou žádné průmyslové zóny, ani jiné negativní vlivy civilizace. Ostrov Vir se řadí k místům s nejčistším mořem na chorvatském pobřeží a je zcela jednoznačně doporučován jako jeden ze dvou ostrovů nejvhodnější pro preventivní léčbu právě astmatických onemocnění.
Na celém ostrově naleznete i mnoho malých kavárniček a restaurací a v centru tržiště, masny a rybárny, kde seženete denně čerstvé rybí pochoutky, případně lze ryby i přímo koupit u místních rybářů.